Najlepsza karma dla kota – domowe żywienie

Sklepy zoologiczne oferujące szeroką gamę gotowych karm przeznaczonych dla kotów nauczyły nas, że odżywianie kota takimi karmami jest nie tylko tanie, łatwe ale również i korzystne dla jego zdrowia. Jednak istnieje wielu zwolenników teorii, że jedynie samodzielne przygotowywanie posiłków może zapewnić twojemu podopiecznemu komplet niezbędnych składników odżywczych. Ale czy rzeczywiście domowa karma = najlepsza karma dla kota i czy jej wprowadzenie rzeczywiście jest takie trudne? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na te pytania.

Na początek należy zaznaczyć, że domowe żywienie kota nie jest tym samym co podawanie mu produktów przeznaczonych dla ludzi (np. resztek pozostałych z obiadu). Niektóre produkty, które spożywamy (np. czekolada) zawierają szkodliwe dla kotów substancje, które powinny być całkowicie wykluczone z kociej diety. Biorąc pod uwagę ten fakt, stworzenie najlepszej karmy dla kotów w warunkach domowych jest niezwykle trudnym zadaniem i powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii, zwłaszcza gdy nasz kot boryka się z jakąś chorobą.

Teoretycznie można przyjąć, że każdy posiłek samodzielnie przyrządzony przez właściciela może być potencjalnie najlepszą karmą dla kota, ale trzeba również wziąć pod uwagę, że nie każdy może mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Dlatego przed wprowadzeniem tej diety warto skonsultować się ze specjalistą lub poczytać literaturę fachową. Główną zaletą samodzielnego przygotowywania posiłków dla swojego podopiecznego jest przede wszystkim fakt, że doskonale wiemy skąd pochodzą i jakiej jakości są wykorzystywane przez nas składniki. Zaś brak odpowiedniej wiedzy może prowadzić do tego, że w podawanych przez nas posiłkach nie będzie wystarczającej ilości składników odżywczych co jest prostą drogą do powstawania niebezpiecznych niedoborów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku gdy nasz kot boryka się z jakąś chorobą a podanie (często nieświadome) jakiegoś składnika może doprowadzić do jej nasilenia.

suplementy diety dla kotów

Samodzielnie przygotowując posiłek dla kota należy pamiętać przede wszystkim o tym, że każdy kot jest inny i ma różne potrzeby. Nie ma istnieje więc uniwersalny przepis o nazwie „najlepsza karma dla kota”, który będziemy mogli wykorzystać. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne przygotowywanie pokarmów dla kota warto zastanowić się nad zastosowaniem diety BARF. Polega ona na podawaniu zwierzętom pokarmów, które spożywałyby w naturalnym środowisku. Dzięki temu możemy w miarę prosty sposób określić jakie produkty powinniśmy podawać naszemu kotu (np. wysokiej jakości mięso, owoce i warzywa itp.). Komponując dietę należy pamiętać aby ją odpowiednio zróżnicować tak aby dostarczać różnorodne składniki odżywcze. Możemy także posiłkować się poprzez suplementy diety dla kotów.

Podsumowując karma przygotowana samodzielnie przez właściciela może być jednocześnie najlepszą jak i najgorszą karmą dla kota. Wszystko zależy od tego ile serca włożymy w jej przygotowanie. Jeśli przed jej wprowadzeniem zasięgniemy opinii weterynarza lub poszukamy odpowiedniej wiedzy na ten temat w literaturze fachowej mamy dużą szansę na to, aby stworzyć karmę idealną. Wymaga to jednak dużego zaangażowania i poświęcenia dlatego wielu właścicieli rezygnuje z tej diety zanim na dobrze zacznie jej wprowadzanie.